piątek, 27 grudnia 2013

Informacja o użytkowaniu oraz konserwacji łańcuchów mocujących.

Przy wyborze oraz użytkowaniu łańcuchów mocujących należy wziąć pod uwagę wymaganą siłę naciągu oraz sposób wykorzystania, jak również rodzaj ciągniętego ładunku. Nie tylko wielkość, forma oraz waga ładunku, ale również zamierzony sposób wykorzystania (patrz EN 12195-1:2000), okolica transportowa oraz rodzaj ładunku mają decydujący wpływ na odpowiedni wybór. Długo ogniwowe łańcuchy ze stali okrągłej z podziałem pomiędzy 3 d i 6 d, które są przeznaczone jedynie do transportu dłużycy, nie mogą być używane do przenoszenia ładunku w ogólnej eksploatacji.

Wybrany łańcuch mocujący  musi być zarówno odpowiednio mocny, jak i odpowiednio długi do wybranego celu wykorzystania, i posiadać odpowiednią dla danego ładunku długość. Nałożenie ładunku oraz otwarcie łańcuchów mocujących należy zaplanować przed rozpoczęciem nakładania ładunku. Przed przymocowaniem ładunku należy usunąć elementy chwytające. Podczas dłuższej jazdy należy wziąć pod uwagę częściowe wyładunki. Liczbę łańcuchów mocujących należy wyliczyć według EN 12195-1:2000.

Ze względu na różny sposób zachowania się oraz na zmianę długości z obciążeniem niedozwolone jest stosowanie do przymocowania tego samego ładunku różnych środków mocujących (np. łańcuchów mocujących oraz pasów mocujących z włókien syntetycznych). Przy zastosowaniu dodatkowych złączek i urządzeń mocujących podczas mocowania należy uważać na to, aby pasowały one do łańcucha mocującego.

Otwarcie mocowania: Przed otwarciem należy upewnić się, że ładunek znajduje się w stabilnym położeniu również bez zabezpieczenia i że nie zagraża spadnięciem na osoby wyładowujące. W razie konieczności należy już wcześniej przymocować do ładunku przewidziane do dalszego transportu elementy chwytające, aby uniknąć spadnięcia ładunku.
 

Przed wyładunkiem łańcuchy mocujące muszą zostać tak poluzowane, aby ładunek stał wolno.
 

Podczas załadunku i rozładunku należy uważać na nisko wiszące sieci trakcyjne.
 

Łańcuchy mocujące muszą zostać wycofane z eksploatacji lub odesłane producentowi do remontu, jeżeli wykazują oznaki uszkodzenia. Oznaki uszkodzenia zostały opisane w poniższych punktach:
 

  • w przypadku łańcuchów ze stali okrągłej: pęknięcia na powierzchni, rozciągnięcie większe niż 3%, zużycie większe niż 10% grubości nominalnej, widoczne zniekształcenia;
  • w przypadku złączek i elementów mocujących: zniekształcenia, pęknięcia, wyraźne oznaki zużycia, oznaki korozji.

Należy uważać na to, aby łańcuchy mocujące nie zostały uszkodzone przez ostre krawędzie ładunku, przy którym są używane.
 

Należy używać tylko takich łańcuchów mocujących, które są czytelnie oznaczone i opatrzone przywieszką.
 

Łańcuchy mocujące nie mogą zostać przeciążone: maksymalna siła ręki wynosząca 500 N może zostać przyłożona do łańcucha tylko za pomocą jednej ręki. Nie można stosować żadnych mechanicznych środków pomocniczych, takich jak pręty, drążki itp., chyba że są one częściami elementu mocującego.

Niedozwolone jest używanie związanych lub złączonych za pomocą bolców lub śrub łańcuchów mocujących.
 

Uszkodzenia przywieszki można uniknąć, utrzymując ją z dala od krawędzi ładunku i, jeśli to możliwe, od samego ładunku.
 

Należy chronić łańcuchy mocujące oraz krawędzie ładunku przed ścieraniem oraz przed uszkodzeniami, stosując powłoki ochronne i/lub ochraniacze na krawędzie.
 

Producent zobowiązany jest podać szczególne informacje na temat różnych typów łańcuchów mocujących oraz na temat ich przeznaczenia.
Zespół sklepu internetowego
eogniwa.pl